Protein Diyeti Program

Bilindiği gibi birçok diyet çeşiti bulunmaktadır. Bu diyetler kişinin bünye ve metabolizmasına göre diyetisyenler tarafından kişiye uygulanır. Bu diyetlerin bir çeşidi de Protein diyeti dir.

Bu protein diyetinin en büyük özelliği protein oranının yüksek, yağ oranının düşük olmasıdır.

protein-diyeti

Genellikle diyetisyenler bu protein diyetini kilo vermek ve bu arada kas yapmak isteyenler için uygulamaktadırlar. Vücudumuzdaki önemli dokular, organlar, cilt, deri, saç, kemik gibi dokular, vücudumuzun salgıladığı enzimler ve hormonlarda proteinden oluşmaktadır. Bu sebepten dolayı protein diyeti oldukça besleyici ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi sağlayan bir diyettir. Fakat şuna dikkat edilmelidir ki; bu diyetin etkisini göstermesi için dengeli bir şekilde protein içerikli besinler tüketilmelidir.

Protein değeri yüksek olan besinlerin başında et, süt, baklagiller, yumurta, deniz ürünleri, ceviz içi, fıstık, badem gelmektedir. Deniz ürünleri, içerisinde çok az miktarda yağ içerdiği için protein diyetindeki besinler arasında en önemli yeri tutmaktadır.

Ek bilgi olarak ta şunu söylemekte fayda var. İnsan vücudu, çocuklarda kilo başına 1 gram proteine, yetişkin insanlarda ise kilo başına 60 gram proteine ihtiyaç duymaktadır.