Kilo ve Kalori İhtiyacınız

İnsanlara kilo aldıran etkenlerin başında vücutta biriken fazla kaloriler vardır. Kişiler günlük besin ihtiyaçlarının üzerinde besin tükettiğinde sindirim sistemi bu üretim fazlasının tamamını vücuttan dışarıya atmamakta, tam tersine büyük bir kısmını depolamaktadır.

Bilim insanları bu oranlar konusunda bir çok araştırma yapmış ve insanlara günlük kalori ihtiyaçlarını belirlemek konusunda yol gösterici olmuşlardır. Günümüzde kilo ve yaşa endeksli bu ölçümlerle, hangi besinden ne kadar tüketmeniz gerektiğini hesaplayabilir, bu konuda profesyonel yardımı daha kolay alabilirsiniz.

kalori-harcamak

18 yaştan 30 yaşa kadar olan erkekler için bu hesaplama : 15.3 ile çarpılan kilonuza 679 eklenmesi ile elde edeceğiniz rakam olarak belirlenmiştir. Otuz yaştan altmış yaşa kadar olan erkeklerde kilo ile çarpılacak rakam 11.6 ve eklenecek kalori 879 olurken, altmış yaş üstü erkeklerde 13.5 çarpanı ve 487 kalori eklenmesi ile hesaplanmaktadır.

18 yaşındakilerden otuz yaşa dek olan genç bayanlarda bu hesaplama 14.7 ile çarpılan kiloya eklenen 496 kalori ile elde edilmekteyken, otuz altmış yaş arası  dönem için 8.7 çarpanı ile 829 kalori eklenmesi ve altmış yaş üzerinde 10.5 ile kilo çarpımına 596 kalori eklenmesi yöntemiyle elde edilir.