En Popüler Diyetler

Bir çok yerde popüler diyetlere rastlamaya başladık. Yalnız böyle standart diyetleri uygulamak bir hayli zor. Çünkü size özel olmayan diyetlerde amaca ulaşırken kaybettikleriniz kazandıklarınızdan fazla. Yani standart diyetler size özel düzenlemeye sahip olmadığı için yemek yeme özelliklerinize karşı ters gelebilir. Popüler diyetleri iyi tanıyın ve onlara kolay kolay aldanmayın. Bir uzman diyetisyenden yardım almayı sakın unutmayın. Şimdi sıra bu popüler diyetlerde ama az önce bahsettiklerimizi göz ardı etmeyin.

Cheater-Diyeti

Cheater Diyeti

Öğün düzeni ilk hafta 3 ana öğün 2 ara öğün düzeni şeklinde. Bu öğünlerin hepsinde tabağın yarısı meyve ve sebzelerden oluşmakta. Ayrıca çeyreği tam tahıl ürünler ve çeyreği tam yağsız et ürünlerinden de oluşmalı.

Diyetin sahibi Dr. Rivas şöyle diyor; kilo vermenin devamlılık sağlaması gerekiyor bunun için de metabolizmaya kriz geçirilmesini sağlamak gerek. Bahsettiğim krizi oluşturmak için cumartesi sabahı saat 9’dan pazar akşamına saat 9’a kadar şahıs her ne yemek istiyorsa onu yemelidir. Yalnız bir müddet cheater diyetinin serbest olması etkisinin metabolik hızı arttırıp arttıramadığı hakkında bilimsel bir veri bulunmamakta.

Sonoma Diyeti

Bu diyet akdeniz diyetine benzer özellikler taşımakta.Besin değeri önemli derecede yüksek olan böğürtlen, biber, brokoli, zeytinyağı, domates, ıspanak, badem ve son olarak tahıl ürünleri açısından zengin bir özelliğe sahip diyettir. Diyette ilk adımı baya sıkı bir programdan oluşmakta. Meyve ve süt miktarları sınırlı bir hal alır. Sonoma diyetinin ikinci adımında ise besin ve kalori miktarı yüksek şekilde arttırılır. Ve son olarak üçüncü adımda ise diyet, koruma programında devam eder.