En Iyi Diyet Yapma Yöntemleri

Kilolarınızdan kurtulmanın en iyi ve etkili çözümü bireye özel kalori kısıtlaması ve iyi bir antrenman programı diyebiliriz. Zaten genel kanıda bu yönde. Diğer yandan yarı aç şekilde bir haftada 4 veya 5 kilo verdirmeyi vaat eden diyetlerin vücudunuzun yağ depolarında gerekli azalmayı gerçekleştirmediği ve kaybetmiş olacağınız ağırlığın sadece vücut suyu ve kas olacağını bilmelisiniz.

Yediğimiz besinler sayesinde enerji kazanıp yaptığımız bedensel hareketler ile enerjiyi yakarız. Bu nedenle gün boyunca aldığınız enerji harcadığınız enerjiden fazla ise bu orantısızlık yüzünden  enerjiniz vücudunuzda yağ olarak depolanacak. Depolanmayı engellemenin yolu ise kalori sınırlaması yani harcadığınız enerjinin aldığınız miktara yükseltilmesi olduğunu belirtmeliyiz. Eğer ki alınan enerji ihtiyaç duyduğunuz enerji seviyesinin altına düşerse vücudunuzda depolanan yağların bir geri dönüşüm şeklinde tekrar enerjiye çevrilme ihtimali var.

diyet-yapma-yontemleri

Kişiye özel diyetin altını çizmek şart. Yani sizin kilonuza, yaşınıza, cinsiyetinize uygun bir diyet programının uzman bir doktor tarafından çıkarılması önemli. Bu şekilde günlük kalori ihtiyacınız bellenmiş olur ve en sağlıklı şekilde kilo verebilirsiniz. Ek olarak yağ dengesi, protein ve karbonhidrat ihtiyacı da program hazırlanmasında etkili faktörler.

Diyet yapacağınız zamanlarda dikkat etmeniz gereken birçok nokta var. Örneğin bunlardan ilki kızartmalardan uzak durmak. Tabii sadece kızartmalar değil kuru yemişler, çikolatalar, patates cipsleri gibi yiyecekler ve çay-kahve gibi içeceklerden de uzak durmanızda müthiş bir fayda var. İçmek istediğiniz içeceklerin en azından kremasız ve şekersiz olmasına dikkat edilmeli. Ayrıca sodayı ve limonu fazla kaçırmamanız gerekli. Eğer tüketecekseniz günde en fazla iki bardak olacak şekilde tüketmelisiniz.