Diyet ve Açlık Arasındaki İlişki

Genellikle diyete başlanılan ilk günlerde kişiler açlık hissi ile savaşır duruma gelir. Aslında bu gayet doğal bir durumdur. Daha önceki beslenme alışkanlığınızdan vazgeçip daha dikkatli ve düzenli bir beslenme tarzına geçtiğiniz için bu açlık hissini yaşıyor olmanız diyete devam edemeyeceğiniz anlamına da gelmez.

Bu konuda size yardımcı olabilecek doğal yollar bulunmaktadır. Bunların en başında su geliyor. Sık sık ve azar azar su içmek açlık hissinizi büyük ölçüde giderecektir. Fazla su içmek açlık hissinizi gidereceği gibi hazmı kolaylaştırır ve sindirim sisteminizin daha rahat çalışmasına yardımcı olur.

diyet-su-icmek

Ancak su yerine çay veya kafeinli diğer içeceklerden tüketmeyiniz. Suyun size sağladığı faydayı bu içecekler sağlamayacağı gibi size zararı olabilir.

Sadece su içmek mi açlık hissinizi giderir? Tabiki hayır!

Yapacak olduğunuz yürüyüşlerde, açlık hissinizin yok olmasını sağlayacaktır. Yapılan yürüyüş sırasında sindirim sistemi beyne açlık uyarıları göndermez ve açlık hissi duymazsınız.

Ayrıca yürüyüş sırasında kalori yakacağınız için yapmış olduğunuz diyete de yardımcı olacaktır. Bunların dışında açlık hissini ortadan kaldırmak için yani iştah kapamak için çeşitli ilaçlar/haplar bulunmaktadır.

Tabi bu durum için doğal yollar dururken ilaç kullanmanız, diyetisyeniniz tarafından tavsiye edilmeyebilir.